Czy wakacje za granicą są droższe niż podróże krajowe?

Ostatnimi laty turystyka zagraniczna stała się bardzo popularna, co oznacza, że Polacy coraz śmielej wyjeżdżają na zagraniczne wakacje. Nie zmienia to jednak faktu, że sentymentem darzą również Morze Bałtyckie, Mazury, czy Tatry i najczęściej odwiedzają też te miejsca. O ile pandemia koronawirusa spowodowała spadek zysków branży turystycznej, o tyle rok 2021 nad polskim Bałtykiem oferuje ceny mogące wprawić w osłupienie.

Skąd wysokie ceny podróży w Polsce?

Obecne ceny nad Bałtykiem i w górach są smutnym efektem lockdownu. Po pierwsze, są motywowane chęcią nadrobienia strat, a po drugie, próbą zabezpieczenia się właścicieli hoteli, pensjonatów i restauracji przed ewentualnymi kolejnymi obostrzeniami niezwykle krzywdzącymi dla obu branż. Ceny generują też turyści z Niemiec, którzy coraz liczniej odwiedzają Polskę.

Zależnie od tego, dla ilu osób planujemy wakacje w Polsce i w jakim standardzie hotelowym chcemy je spędzić, ceny są zróżnicowane. Planując wakacje dla dwóch osób, wybierając hotel z basenem nad Bałtykiem należy się liczyć z tym, że tygodniowy pobyt w dobrych warunkach będzie nas kosztował około 4-5 tys. zł.  Oferty wynajmu domków w górach, czy na Mazurach wcale nie są tańsze. Serwisy rezerwacyjne pokazują coraz mniej dostępnych ofert, a te dostępne bardzo szybko znikają, co świadczy o sporym zainteresowaniu owymi propozycjami. Wakacje w Polsce wiążą się z dojazdem na własną rękę, do czego należy doliczyć koszty paliwa i eksploatacji pojazdu.

Za co płaci się za granicą?

Wybierając wakacje za granicą mamy w kosztach gwarancję pięknej pogody, która w sezonie nad Bałtykiem potrafi być nieco kapryśna. Ponadto, wakacje za granicą można znaleźć w bardzo przystępnych cenach, np. Grecja, czy Malta z przelotem to koszt 6-7 tys. zł tygodniowego pobytu dla dwojga, a ceny w restauracjach są porównywalne z tymi w Polsce. Należy wziąć jednak pod uwagę formę wypoczynku jaką zamierzamy stosować, bowiem aktywne zwiedzanie będzie niosło ze sobą dodatkowe koszty.

Zarówno w Polsce, jak i za granicą, z całą pewnością można trafić na korzystne oferty i to, ile wydamy zależne od nas samych.  Za gwarancję dobrej pogody, turyści decydują się częściej na zagraniczną wycieczkę, nawet jeśli ta jest droższa. Dodatkowym atutem jest możliwość zwiedzenia innego kraju. Mimo kuszących zagranicznych ofert, wielu z nas jednak pozostaje wiernym polskim walorom turystycznym, o czym mogą świadczyć tłumy na plażach i korku na Zakopiance.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *